Matěj Műller & hosté 3

11.04.2022

Ve středu 30. března 2022 se po tříleté odmlce uskutečnil můj autorský koncert s číslem 3. Uveden byl výběr těch nejlepších skladeb a písní, které jsem za tu dobu stihl vytvořit. Zazněla však i tvorba z cizí dílny.


Přípravy a poděkování

Původním datem třetího autorského koncertu byl 16. březen roku 2020. To však těsně před cílovou čarou zhatil příchod všem známého covidu. Koho by tenkrát napadlo, že další příležitost bezstarostně koncert uspořádat přijde až po dlouhých dvou letech (a od posledního koncertu dokonce třech). V roce 2021 jsem si netroufl o uskutečnění vůbec uvažovat. Letos jsem doufal, že budou podmínky příznivější, a to se nakonec podařilo.

Třicátého března 2022 jsem společně s mými hosty vyprodal prostory Západočeského muzea v Plzni a díky VÁM jsme si všichni mohli užít více než dvě hodiny milé atmosféry plné hudby. S pokorou a pocitem úlevy přiznávám, že jsem měl z naplnění sálu velké obavy a fakt, že posluchači na koncert dorazili v takovém počtu, je pro mě velkým zadostiučiněním a stvrzenkou toho, že má cesta míří správným směrem.

Přestože se autorský koncert točí především kolem mojí hudby, u organizace a provedení tomu rozhodně tak není. Obrovský dík patří všem mým hostům, kteří se velkou měrou zasloužili o to, aby měl tento hudební večer úspěch. Jejich nadšení, nasazení i chuť vytvořit něco nezapomenutelného opět zafungovala. 

Společně se mnou se představily houslistky Kateřina Švecová, Amira Alwail, Linda Langová a Marie Toporčáková; violoncellistka Romana Gaierová; kontrabasistka Alžběta Sovová; kytaristka Eliška Dedková; zpěvačky Natálie Dvořáková a Izabela Tomiová a klavírista Michal Kořánek.

Průběh koncertu

Na autorském koncertě vůbec poprvé zazněly mé písně, o jejich interpretaci se postarala moje dvorní zpěvačka Natálie Dvořáková, která uvedla hned čtyři z nich - Snění, Vánoční čas, Moc přírody a Hvězdy napoví. Písňová tvorba je pro mě stále novou věcí, přestože počet otextovaných skladeb stoupá relativně rychle.

O klasickou vsuvku se nemohl postarat nikdo jiný než kytaristka Eliška Dedková a zpěvačka Izabela Tomiová. Spolu představily tři španělské kanciony od skladatele Joaquína Rodriga.

Ve druhé polovině zazněla úprava nejznámějších českých večerníčků pro čtyřruční klavír, kterou jsem vytvořil s Michalem Kořánkem. V mixu se objevily melodie z Pata a Mata, Krkonošských pohádek, Včelích medvídků, Kanafáska a mnohé další.

Finále patřilo smyčcům, se kterými jsem odehrál své skladby Láska na sto způsobů, Nevzdat to, Já a skladbu skladatele Berta Meyera Brighter Tomorrow. Jako přídavek byla uvedena týden stará novinka z mojí dílny s názvem Životní vzdor.

Děkuji Vám všem za další životní zkušenost a jeden z nejhezčích večerů v mém životě. Uvidíme se na koncertě s číslem 4!