Pohlazení

02.12.2016

Prosinec se zdá být velmi inspirativním, s ročním odstupem od mé - do té doby - nejúspešnější skladby Přátelství vzniká i v roce 2016 velmi úspěšná a nadějná skladba s názvem Pohlazení. Jde vůbec o první skladbu, která se dočkala svého živého uvedení v rádiu. Zazněla veřejně na spoustě místech. Stane se také pilotní skladbou prvního alba Duševní protiklady.

Inspirací bylo nově navázané přátelství s další skvělou osobou jíž je skladba věnována. Její charakter je založen na kombinaci dvou vkladových částí s hlavním motivem a pro navození atmosféry a většího prožitku hudebních myšlenek využívá oktávových postupů v pravé ruce a rozkladů s průchodnými tóny v ruce levé. Zvláštností celé kompozice je využití dominantní tóniny, k čemuž jsem se nikdy předtím nepřiklonil.

Pohlazení se stalo jednou z mých vzorových a také nejposlouchanějších skladeb. V roce 2016 zaznělo na předvánoční talk-show se známými osobnostmi, jako například s českou spisovatelkou Marií Formáčkovou nebo hercem Jakubem Zindulkou.

Následovalo pozvání do pořadu herce a moderátora Petra Jančaříka "Neočekávaný dýchanek", kde jsem skladbu uvedl a poprvé ji tak mohla slyšet širší veřejnost jak v divadle, tak v Českém rozhlase o pár týdnů později. 

Z pohledu performování a posluchačské úspěšnosti jde o nejúživanější a nejposlouchanější skladbu mojí současné tvorby.

____
Věnována Karolíně Bartoňkové