Pohlazení

02.12.2016

Prosinec se zdá být velmi inspirativním, s ročním odstupem od mé - do té doby - nejúspěšnější skladby Přátelství, vzniká i v roce 2016 velmi úspěšná a nadějná skladba s názvem Pohlazení. Jde o druhou skladbu, která se dočkala svého uvedení na vlnách Českého rozhlasu. Zazněla veřejně na spoustě místech. 

Inspirací bylo nově navázané přátelství s další skvělou osobou jíž je skladba věnována. Její charakter je založen na kombinaci dvou vkladových částí s hlavním motivem a pro navození atmosféry a většího prožitku hudebních myšlenek využívá oktávových postupů v pravé ruce a rozkladů s průchodnými tóny v ruce levé. Zvláštností celé kompozice je využití dominantní tóniny jako přechýlení, k čemuž jsem se nikdy předtím nepřiklonil.

Pohlazení se stalo jednou z mých vzorových a také nejposlouchanějších skladeb. V roce 2016 zaznělo na předvánoční talk-show s osobnostmi z oblasti literatury a filmu.

Z pohledu uváděnosti a posluchačské úspěšnosti jde o jednu z nejužívanějších a nejposlouchanějších skladeb mojí současné tvorby.

____
Věnována Karolíně Bartoňkové