Zhudebnění šachové partie 2020

09.11.2020

Unikátní projekt zhudebnění šachové partie - svého druhu první na světě. Odvysílán 6. listopadu na televizních obrazovkách České televize.


V srpnu letošního roku jsem zahrál na slavnostním zahájení a ukončení Mistrovství České republiky v šachu mužů. Při této příležitosti jsem v šachovém prostředí strávil poměrně dlouhou dobu, a to se nakonec ukázalo jako klíčové.

Při sledování živých přenosů z turnaje se ve mně zrodila myšlenka, že by bylo možné přenést tahy z šachovnice do hudebního světa. Postupně jsem promýšlel stále hlouběji detaily, co všechno - a jak - by se dalo udělat a zužitkovat.

Začal vznikat systém na jehož základě jsem se chystal nějakou partii zhudebnit. Ve spolupráci s Šachovým svazem jsme vybrali klání, které mělo získat jako vůbec první na světě i hudební formu - a to bitvu z pátého kola mezi Davidem Navarou a Thai Dai Van Nguyenem.

Postupně jsem tak tuto partii přenesl na klaviaturu. Každé figurce jsem přimkl vlastní charakter, každému poli šachovnice konkrétní tón, číselná označení jsem využil k doplňujícím tónům do harmonického zpracování.

Ve výsledku jsem ve zhudebnění zohlednil i čas přemýšlení hráčů nad jednotlivými tahy, rošádu v podobě změny tóniny, nebo také odlišil tahy, ve kterých se král dostal do šachu.

Zhudebněná partie byla odvysílána na kanálu ČT sport 6. listopadu 2020 v 17 hodin v pořadu V Šachu.

Celý projekt vznikl za podpory Šachového svazu České republiky, kterému patří velký dík, jmenovitě panu Petru Herejkovi za důvěru a nadšení v průběhu příprav. Děkuji také zvukaři Přemyslu Haasovi a kameramanovi Pavlu Schneiderovi, kteří přispěli nemalou měrou při samotném natáčení.